Světákem proti své vůli

Víte, jak rozkrojit raka? Kam patří látkový ubrousek? Pravidla stolování jsou neúprosná, nicméně je zbytečné se kvůli nim připravit o gastronomickou extázi. Pojďme na malé, poprázdninové opáčko, ať se v restauraci příště cítíte komfortně, nadšeně a máte požitek z každého sousta.

  • Ubrousek

Právě jsme usedli k tabuli, usmíváme se na spolustolovníka a stojí před námi první výzva. Látkový ubrousek. Většinou má rozměry 40x40cm. Takový rozměr už opravdu dokáže zabránit potřísnění. Neuvazujeme si látku kolem krku, ale rozložíme ji na kolena. Máme-li k dispozici pouze papírový ubrousek, zpozorněme. Ten se na kolena neklade! Utíráme si jím pouze ústa, hlavně před každým napitím. Po dojedení vkládáme ubrousek na talíř společně s podélně složeným příborem. Vraťme se však k ubrouskům látkovým. Právě jsme dojedli. Vezmeme z klína látkový čtvereček, otřeme ústa a pokládáme jej vedle talíře. Udála se během stolování nehoda? Stane se. Jen si dejme pozor, abychom ji nedávali příliš na odiv. Stačí efektně složit ubrousek potřísněním dovnitř a faux pas je zažehnáno. Nikdy nepokládejme látkový ubrousek na talíř.

  • Aperitiv

Aperitivem máme připravit svůj metabolismus na dobré trávení. Je podáván pouze na začátku hostiny. Skleničkou si neťukáme, pouze pozvedáme!

  • Vidličky, příbor

Trávení jest nastartováno, všichni jsme usazeni, vzhůru do jídla. V dobré restauraci jsou příbory u talíře složeny tak, aby mohlo být dodrženo jednoduché pravidlo PŘÍBOR UMÍSTĚNÝ NEJDÁLE OD TALÍŘE POUŽÍVÁME JAKO PRVNÍ. Čtyřchodový oběd bude mít nejdále od talíře z pravé strany lžíci na polévku, dále dva nože a dvě vidličky na předkrm a hlavní chod, dezert má schovanou svou vidličku, či lžičku těsně u talíře. Věřme číšníkovi, až přijde čas posledního chodu, sám nám ji naservíruje k donesené pochoutce. Následují samé předpony NE Příbor nikdy neodkládáme na ubrus. Nešermujeme příborem, ani jím nemíříme na ostatní. Neskřípeme nožem o talíř, nůž neodkládáme, pokud jíme pouze vidličkou. Nesměřujeme hroty příboru vzhůru, neolizujeme nůž, ani jej nevkládáme do úst. Zkřížením příboru personálu naznačujeme, že budeme v jídle pokračovat, srovnáním nože a vidličky do jedné linie vedle sebe jídlo ukončujeme. Číšníkovi tím oznamujeme Můžete talíř odnést.

  • Úskalí delikates

Ryby? Ty se nekrájí, rybí maso se pouze odděluje speciálním příborem, kde nůž je zalomen do mírné špičky.

Hlemýždi? Použijme kleště a vidličku

Chřest? Opět se nabízejí kleště a vidlička. Chřest konzumujeme od hlavičky, dřevnatou část odkládáme na talířek.

Ústřice? Konzumace překvapivě prostá! Na stole nám přistane miska s delikatesou a vedle ní led s citronem. Ústřice jsou již rozevřeny, my si je pouze dochutíme a vnitřek vybíráme vidličkou.

Langusty a humři? Na scénu opět přichází vidlička. Dobrota jen musí být již v této chvíli personálem podélně rozkrojena. Maso vybíráme, dovoleno je přidržovat si krustu rukou.

Raci? Napíchneme, prořízneme, vybíráme, konzumujeme. S hygienou si hlavu nelámeme. V dobré restauraci najdeme vedle talíře vždy nádobku s vodou a citronem.

Spěšně prolétneme další speciality. Špagety? Lžíce, vidlička. Pozřeme až namotaný kopeček těstovin na lžíci. Nudle s hůlkami? Dobrá rada zní: Se učit, se učit, se učit s hůlkami před návštěvou. Chce to totiž trochu kumštu. Fondue? Libovolná omáčka versus opečené kousky masa, či pečiva. Nebo ovoce, což je typické pro sladkou variantu s čokoládou. Sedíme, tlacháme, přičemž namáčíme dobroty do tekutiny ohřívané ve varné keramické nádobě zavěšené nad lihovým kahanem.

Dojedeno, vychutnáno, personál zprava odnáší použité nádobí a my odpočíváme. Číšníkovi nepomáháme. Je šikovný a my bychom mu svou aktivitou akorát ztížili situaci.

Nedělejme ze stolování vědu, důležitá je radost z p(r)ožitku. Vzhůru do jídla.

Čerpáno z mojeparty.cz; www.dommo.cz/Magazin/Clanky/Ctrnactero-zasad-spravneho-stolovani; freepik.com